Wybór garnka to nie lada wyzwanie

Bez garnka nie obejdzie się żadna kuchnia, bo w czym mielibyśmy gotować? Na rynku wybór jest ogromny, ale trzeba wiedzieć, na co zwracać uwagę. Najważniejsze dla nas parametry to cena i jakość, ale te nie zawsze idą ze sobą w parze. Przyglądamy się, jak wygląda gotowanie z pomocą garnków emaliowanych, stalowych czy też ceramicznych. Kiedy warto postawić na estetykę i kolor, a kiedy liczyć się będzie przede wszystkim najwyższa jakość wykonania.

Dla zdrowia i wygody przygotowywania posiłków

Nawet najsmaczniejszy i pozornie zdrowy posiłek nie będzie takim, jeśli zostanie przygotowany w starym i obdrapanym garnku. Kupowanie garnków najtańszych, w chińskich marketach, które tylko ładnie wyglądają, to żadna oszczędność. Taki produkt szybko się zniszczy, straci swoje właściwości i spowoduje, że produkty spożywcze, które mają z nim styczność, zmienią swój smak, kolor i nie będą dla nas zdrowe.

Garnki, które mamy do wyboru

Garnki stalowe – najchętniej i najczęściej wybierane. Dziś ich ceny są na tyle atrakcyjne, że spokojnie możemy pozwolić sobie na zakup całego kompletu, który posłuży przez długie lata. Stal nierdzewna charakteryzuje się wysoką trwałością oraz wytrzymałością. Nie zmienia kolorów i nie jest podatna na pochłanianie obcych zapachów. Taki garnek jest trudny do porysowania, choć regularne traktowanie go metalowymi sztućcami, nie jest wskazane. Można w nich nie tylko gotować, ale i piec, smażyć oraz dusić. Stal nierdzewna powinna być oznaczona symbolem 18/10 bądź też wybierzmy stal węglową. Takie produkty zagwarantują nieprzywieranie jedzenia.

Trzeba pamiętać o tym, by wybrać dno o odpowiedniej grubości. Do wyboru mamy najczęściej dna o 3-6 warstwach. Najlepiej się sprawdzają. Jest to plaster aluminium bądź miedzi, który zostaje wtopiony w stal nierdzewną.

Wadą garnków stalowych jest to, iż nie nadają się do przechowywania potraw, ponieważ wraz z upływającym czasem jedzenie przechodzi metalicznym zapachem;

Garnki aluminiowe i emaliowane – stosujemy je coraz rzadziej, ponieważ wykazują najniższą trwałość i łatwo w nich przypalić potrawy. Można jednak pokusić się o taki garnek, jeśli zależy nam na kolorystyce czy też wzornictwie, które pośród garnków tego typu prezentuje się naprawdę dobrze. Warto, by były opatrzone ebonitowymi uchwytami, które nie nagrzewają się.

Garnki ceramiczne – są stosunkowo delikatne i podatne na uszkodzenia, poza tym temperatura powyżej 120ºC nie działa na nie zbyt dobrze. Będą jednak dobrym wyborem, jeśli gotujemy na płytach indukcyjnych bądź przygotowujemy zapiekanki. Pośród zalet największą jest fakt, że przez długi czas zachowują ciepło potraw;

Garnki żeliwne – jedne z najbardziej trwałych. Świetnie sprawdzają się do duszenia potraw, ponieważ przez długi czas utrzymują wysoką temperaturę. Mogą mieć powłokę bądź też nie.

Różne rodzaje garnków

Garnki to kilka typów, które uwzględniają materiały, z jakich zostały wykonane. Ale to nie wszystko. Możemy je podzielić wedle zastosowań, a w tej kategorii znajdziemy:

  • garnki do gotowania szparagów czy też spaghetti – gotowanie podłużnych produktów może sprawiać trudności, a w standardowych garnkach staje się właściwie niemożliwe. Taki specjalny garnek, wykonany ze stali nierdzewnej, posiada odpowiednie rozmiary oraz specjalny koszyczek, w którym umieszcza się wybrany produkt. Można go użytkować zarówno na kuchenkach gazowych, jak i indukcyjnych,
  • garnek do gotowania na parze – bardzo prosta konstrukcja zastępująca parowar. Produkty w nich przygotowywane są smaczniejsze i zachowują również pozostałe walory, w tym kolor, który blaknie podczas standardowego gotowania. Produkty przygotowywane na parze nie tracą również swoich wartości odżywczych, w tym cennych witamin,
  • szybkowar – zasada działania bazuje na wykorzystaniu ciśnienia. Czas gotowania skraca się nawet o 60%, a jedzenie nie traci swoich wartości odżywczych. Do tego można liczyć na wszystkie walory smakowe i zapachowe,
  • sokowniki – taki garnek składa się z czterech części: pojemnika na wodę, pojemnika na sok, pojemnika na owoce oraz pokrywy. Do tego dochodzą niezbędne elementy dodatkowe. W najniższej części znajduje się woda. Jej podgrzanie powoduje wytworzenie pary, a ta z kolei podgrzewa owoce i powoduje wydzielanie się z nich soku, który specjalnym wężykiem trafia do środkowego pojemnika.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Podczas zakupów musimy zwrócić uwagę, do stosowania na jakich typach kuchenek, przeznaczone są wybierane garnki. Znajdziemy takie, które można używać niezależnie od posiadanej kuchenki, ale i inne dla kuchenek indukcyjnych, elektrycznych, gazowych czy też ceramicznych.

Nie można zapominać o gwarancji, bo w razie ewentualnych uszkodzeń nie będziemy w stanie zareklamować zakupionych produktów.

Garnki należy używać zgodnie z ich przeznaczeniem. Ugotowanie w garnku do szparagów innych produktów, być może udało by się, ale nie ma racji bytu. Poza tym nieprawidłowa eksploatacja powoduje, że garnki szybciej się zużywają i ulegają uszkodzeniom, które w trakcie użytkowania zgodnie z ich przeznaczeniem, nie miałyby miejsca.

Istotne parametry

To oczywiste, że cena odgrywa dla nas dużą rolę. Miejmy jednak na uwadze, że komplet garnków kupionych w promocyjnej cenie, jednorazowo będzie małym wydatkiem, ale takie produkty nie posłużą nam zbyt długo. W efekcie końcowym przepłacimy, bo trzeba będzie kupić nowe garnki.

Liczy się grubość dna, która będzie decydować o tym czy nasze potrawy nie przypalą się. Także o tym, jak długo zostanie utrzymana temperatura przygotowanych dań.

Czynniki, o których wcześniej wspomniano, czyli jakie garnki, przeznaczone są do jakich rodzajów kuchenek. A także możliwości ich zastosowania.

Udane zakupy

Satysfakcjonujący zakup to garnki, które posłużą przez długi czas i pozwolą na przygotowywanie zdrowych, smacznych potraw. Jeśli ulegną uszkodzeniu należy je wyrzucić, ponieważ szybko zacznie trawić je rdza, a do produktów spożywczych zaczną się przedostawać rozmaite substancje, co ma przede wszystkim miejsce w garnkach emaliowanych.

Pod adresem https://dogotowania.pl znaleźć można odpowiednie garnki do gotowania.