Smacznie i zdrowo. Dlaczego warto wybierać żywność ekologiczną?
Sposób odżywiania ma ogromny wpływ na nasze zdrowie oraz samopoczucie. Coraz więcej ludzi ma tego świadomość, dlatego sięga po ekologiczne, pozbawione sztucznych dodatków produkty. Unika też warzyw i owoców pochodzących z upraw, w których stosowano pestycydy i inne niebezpieczne dla naszego zdrowia środki ochrony roślin, a także mięs od zwierząt z dużych, przemysłowych ferm. To pozytywna zmiana w żywieniu Polaków.
Specjaliści wskazują, że ekologiczna żywność cechuje się większą zawartością witamin, minerałów oraz związków biochemicznych o korzystnym dla ludzkiego organizmu działaniu. Problemem może być jednak zaopatrywanie się w takie produkty, zwłaszcza jeśli zainteresowany zamieszkuje niewielką miejscowość, w której nie ma sklepu z odpowiednim asortymentem. Wtedy alternatywą stają się sklepy internetowe, które docierają z ofertą do najodleglejszych zakątków kraju. Przykładem takiego sklepu jest .
Oleje
Oleje powinny być ważnym, choć spożywanym z umiarem składnikiem naszej diety. Ich całkowite wyeliminowanie z menu byłoby ogromnym błędem. Pamiętajmy, że niektóre niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu witaminy rozpuszczają się właśnie w tłuszczach. Wśród nich należy wymienić witaminę A, D, E i K.
Komponując menu, należy jednak wybierać tłuszcze zdrowe, które pozytywnie wpływają na nasz organizm. Wśród nich można wymienić tłoczony na zimno olej kokosowy, który cechuje się delikatnym smakiem oraz aromatem. Na uwagę zasługuje też olej lniany, który może być stosowany zarówno do przygotowywania posiłków, jak i pielęgnacji cery. Doskonale nadaje się jako dodatek do sałatek, sosów, a nawet do smarowania pieczywa. Należy jednak pamiętać, że w kuchni stosujemy go wyłącznie na zimno. Olej z czarnuszki ma dużo walorów odżywczych. Może być dodawany do sałatek, surówek oraz twarogu i podobnie jak olej z wiesiołka jest cennym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych.
Pestki, ziarna i orzechy
Produkty, których nie powinno zabraknąć w zdrowiej, odpowiednio zbilansowanej diecie, to pestki orzechy oraz nasiona roślin. Często o nich zapominamy, tymczasem są one cennym źródłem wielu wartościowych związków. Niedoceniane orzechy włoskie zawierają witaminę B oraz wiele ważnych dla naszego organizmu minerałów. Zawierają też przeciwutleniające sterole oraz związki fenolowe, a także niezbędne człowiekowi, zdrowe, nienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3. Oprócz orzechów włoskich warto zwrócić uwagę na właściwości orzechów nerkowca. Wystarczy zaledwie 100 g tego orzecha, by pokryć nasze dzienne zapotrzebowanie na wiele minerałów, w tym magnez, mangan i miedź. Istnieją badania naukowe, które wykazują związek pomiędzy spożyciem orzechów nerkowca a zapobieganiem rozwojowi cukrzycy typu 2.
Do diety warto też włączyć siemię lniane, które jest źródłem żelaza, cynku, magnezu oraz kwasu foliowego. Doskonale wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego oraz nerwowego. Przez niektóre panie stosowane jest również do pielęgnacji włosów, skóry oraz paznokci. Podobne działanie cechuje pestki dyni, które również zawierają w sobie cynk. Co więcej, są też bogate w fitosterole oraz kwasy omega-3. Dużo mówi się o tym, że mogą pomagać w utrzymaniu cholesterolu na prawidłowym poziomie, zapobieganiu chorobom cywilizacyjnym oraz miażdżycy.
Nieprzetworzona, ekologiczna żywność, zwłaszcza ta, która wyróżnia się bogactwem cennych dla nas związków i minerałów, potrafi zdziałać dużo dobrego w profilaktyce wielu groźnych i przewlekłych chorób. Nie można tu mówić o tym, że takie produkty zastąpią leki, czy zniwelują skutki złego trybu życia, w którym brakuje aktywności fizycznej. Z całą jednak pewnością pomogą dłużej cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem.