Kurkuma – nie tylko barwnik spożywczy

Nie bez kozery kurkumę nazywa się często „złotem Indii”. Ta niezwykła przyprawa, znana na Dalekim Wschodzie od wieków, powoli zdobywa również nasze rynki, odważnie wkraczając do polskich kulinariów. Choć początkowo traktowano ją przede wszystkim jako intensywny barwnik spożywczy, obecnie staje się ciekawym dodatkiem do rozmaitych potraw.

Dlaczego w ogóle warto jeść kurkumę i jak ją najlepiej przyrządzić? Kilka pomysłów na wykorzystanie tego pomarańczowego korzenia przedstawimy poniżej.

Czym jest kurkuma?

Kurkuma to przyprawa wytwarzana z kłącza rośliny, określanej też jako ostryż długi (łac. curcuma longa), z wyglądu przypominającej imbir, z którym zresztą jest blisko spokrewniona. Jej najbardziej charakterystyczną cechą jest intensywnie pomarańczowy kolor. Odpowiadają za niego zawarte w korzeniu rośliny trwałe pigmenty, nazywane kurkuminoidami.

Substancje te, oprócz funkcji barwnika, wykazują również szereg innych właściwości. To dzięki nim kurkuma zalicza się do niezmiernie zdrowych produktów spożywczych, które powinny zagościć na naszych stołach na dobre.

Kurkuma – jakie ma właściwości?

W kurkumie występuje ponad 200 substancji aktywnych, spośród których najczęściej wspomina się kurkuminę, czyli polifenol, wykazujący szereg prozdrowotnych działań. Zalicza się ją choćby do silnych przeciwutleniaczy. Wykazuje też właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe.

Podobnie działa inna grupa związków, obecnych w korzeniach ostryżu, czyli turmerony (ar-turmeron, alfa-turmeron i beta-turmeron).

Niektóre badania laboratoryjne pokazują, że dzięki zawartym w kurkumie substancjom, może ona wspierać leczenie stanów zapalnych lub uśmierzać dolegliwości bólowe różnego pochodzenia.

Jak spożywać kurkumę?

Choć kurkumina i inne substancje zawarte w kurkumie mają sporo korzystnych właściwości, powinno się spożywać tę przyprawę w towarzystwie innych produktów, wzmacniających jej działanie i zwiększających przyswajalność cennych składników.

Z czym warto zatem łączyć kurkumę? Najlepiej podawać ją w potrawach zawierających dodatkowo imbir, pieprz, mleko lub chilli. Zawsze warto sięgać po produkty bezpieczne, wysokiej jakości i pochodzące od sprawdzonych dostawców, jak choćby te na stronie Evital.pl.

Kurkuma w kulinariach – do czego ją dodać?

Jak zatem wprowadzić kurkumę do codziennej diety? Możliwości jest naprawdę wiele i każdy jest w stanie znaleźć coś dla siebie. Wiele osób dodaje ją po prostu do ryżu, wykorzystywanego w różnych potrawach. Nadaje mu piękny kolor oraz poprawia jego smak.

Kurkuma to ważna przyprawa dla kuchni indyjskiej. Stąd, jeśli lubimy orientalne smaki, powinna ona trafić do takich dań, jak: kurczak Tikka Masala lub kurczak Jalfrezi. Inną opcją jest przygotowanie ciekawej potrawy na dobry początek dnia, czyli złotej owsianki z dodatkiem kurkumy, pieprzu i ulubionych orzechów.

W okresie zimowym warto mieć ją zawsze w kuchni, by przyrządzać rozgrzewające herbaty z kurkumą i imbirem, skutecznie wspierające naturalną odporność organizmu.

Kurkuma – nowa gwiazda w kuchni

Kurkuma sprawdza się jako ciekawa przyprawa do dań orientalnych oraz modyfikacji standardowych i dobrze znanych przepisów. Poprawia smak i wygląd potraw, a przy tym wykazuje właściwości prozdrowotne. Można więc rzec, że naprawdę potrafi być na wagę złota.